יום שבת, 24 באוגוסט 2019

מדריך לכתיבת משחק תפקידים חדשיצירת משחק מאפשרת לשלוט בתכנים ובמהלך המשחק. יצירת המשחק הראשון לוקחת זמן - אבל ככל שתיצרו משחקים רבים יותר כך זה יהיה מהיר יותר...

אפשר לצפות בסרטון הבא המפרט את התהליך. הסרטון קצת ארוך, אבל מספק מידע רב. 


כניסה ליוצר המשחקים ותחילת כתיבת המשחק

בדף "המשחקים שלי", היכנסו ל"התסריטים שלי>> הצג הכל" ואחר כך ל"צור משחק חדש"

כרטיסיית ההגדרות והתקציר

יוצר המשחקים ייפתח בכרטיסיית ההגדרות. הפרטים שתמלאו בכרטיסיה זו יופיעו בתיאור המשחק בגלריית המשחקים. מלאו את הכרטיסיות "הגדרות" ו"תקציר" לפי דף ההכנה שלכם. בכל פעם שתסיימו למלא כרטיסיה יופיע סימן V ירוק ליד שם הכרטיסייה.
כרטיסיית העיצוב

בכרטיסייה זו תתבקשו להעלות תמונות (באנרים), שיופיעו בתצוגת המשחק שלכם. התמונה הראשונה תופיע במשחק עצמו, ואילו התמונה השנייה תופיע בגלריית המשחקים.
יש לשים לב לדרישות המידות (בפיקסלים). את התמונות שיש ברשותכם תוכלו לחתוך למידות המתאימות באמצעות תוכנת "צייר" שיש בכל מחשב, או בכל תוכנת ציור אחרת. הוראות לחיתוך והתאמה לחצו כאן. המידות הנדרשות לקבצי התמונה:

תמונת המשחק: גודל 1600X344 פיקסלים
תמונת הגלריה: 472X472 פיקסלים

מסובך לכם? בקשו עזרה ממישהו בסביבתכם שיודע... 

זכויות יוצרים
יש להקפיד להשתמש רק בתמונות שיש לכם זכויות יוצרים עליהן, או בתמונות שאין עליהם זכויות יוצרים כלל.

מהי תמונה ללא זכויות יוצרים?
 1. תמונה שצילמתם בעצמכם, ולכן זכויות היוצרים הן שלכם.
 2. תמונה שחלפו שבעים שנה מאז מות בעלי הזכויות שלה
 3. תמונה שמתפרסמת ברשת תחת הכותרת "Public Domail" או באתרים המצהירים על כך שאלו תמונות ללא זכויות יוצרים. פרטים נוספים תוכלו למצוא כאן, באתר "המתכנה". 
 4. מאגרי תמונות חינמיות וללא זכויות יוצרים, שניתן להשתמש בהן תוכלו למצוא גם באתרים הבאים: PEXELS, Public Domain Pictures, PIXABAY, Free Stock Photos
 5. תמונות היסטוריות ישראליות תוכלו למצוא באוסף התמונות הלאומי של לשכת העיתונות הממשלתית וכן בפיקיhttp://www.pikiwiki.org.il/וויקי. 
 6. התמונות המופיעות בוויקיפדיה הן  בדרך כלל ללא זכויות יוצרים. כשתלחצו על התמונה תופיע הודעה על כך: "נחלת הכלל" או "Public Domain"

כרטיסיית הדמויות

בכרטיסיה זו הכניסו את פרטי הדמויות ואת תמונותיהן. תוכלו לבחור את מספר הדמויות במשחק (2-5 דמויות). 
"דמות המערכת" תהיה הדמות שבחרתם לזמן את שאר הדמויות. למשל, עורכת העיתון המזמנת את העיתונאים; ראש העיר המזמן את המומחים, וכיו"ב. 
המלצות: כדאי להמעיט במידע שאיננו רלבנטי (לא חובה למלא גיל ומין, אם אין לזה חשיבות). רצוי לנסח את הטקסטים בקצרה ובצורה הומוריסטית – הומור הוא מפיג מתח ומגביר מוטיבציה ידוע... 
הוספת תמונה לדמות: 
קיימות שתי אפשרויות: 
 1. להשתמש במאגר התמונות הקיים במשחק (אווטר)
 2. להעלות תמונה משלכם (ראו הנחיות בכרטיסיית עיצוב לעיל). אפשרות זו מתאימה במיוחד לדמויות היסטוריות, כמו במשחק "פריפריה אהובתי, בה הדמויות הן במאים ישראלים ידועים). 

כרטיסיית משאבים

זהו המקום להוסיף את הטקסטים שתרצו שהמשתתפים ייקראו לפני או בזמן המשחק. טקסטים אלו יספקו מידע וחומר למחשבה, ויהוו בסיס לכתיבת הטיעונים של כל דמות. מאוחר יותר (בכרטיסיית "מערכה") תוכלו לשייך כל טקסט/משאב לדמות הספציפית. 
העלאת המשאבים אפשרית בכמה דרכים: העלאת קובץ; העתק והדבק; הוספת קישור.
שימו לב: יש להעלות אך ורק קבצים שמותרים לשימוש מבחינת זכויות יוצרים. אם זהו טקסט שכתבתם בעצמכם – הזכויות הן שלכם. בכל מקרה יש לכתוב את מקור הטקסט המדויק. 
בסיום לחצו "שלח".כרטיסיית קריטריונים להערכה

בכרטיסייה זו תוכלו למלא את הקריטריונים לפיהם תרצו להעריך את הטקסטים (כולל התמונות, הוידאו וקבצי הקול) שכתבו המשתתפות/ים ואת מילות המפתח שבהם הן/ם ישתמשו. מאוחר יותר המערכת הממוחשבת של To-Be תציג באופן אוטומטי את הניקוד, המבוסס על המשקל שניתן לכל קריטריון בטקסט שכתב/ה כל אחת ואחד מהמשתתפים/ות.כרטיסיית מערכה

בדף זה תכתבו את מהלך המשחק, כפי שיופיע על מסך המשתתפים. ההודעות אותן תכתבו בדף זה יופיעו על מסך המשתתפים בזמן המשחק וינחו אותם. 
(במהלך המשחק עצמו תוכלו להוסיף הודעות והערות כרצונכם, מתוך מסך המנחה.)

המלצה: נסחו הודעות קצרות וענייניות. טקסט ארוך יסרבל את המשחק. ואל תשכחו קצת הומור...
מצד ימין מופיעות ההודעות למשתתפים, ומצד שמאל פרטי המשחק או תצוגה מקדימה של כל הודעה:

 1. מלאו את הפרטים בטופס מצד שמאל: 
 • שם המערכה – זהה לשם המשחק
 • משך הדיון – משך המשחק. המלצה: למשחק רגיל בחרו 30-40 דקות. למשחק מבחן בחרו 60-65 דקות. 
 • סימון: אפשר הצבעה. רלבנטי למשחקים שבסופם נדרשים המשתתפים להצביע על אפשרות אחת מתוך כמה. למשל: במשחק "פריפריה אהובתי" מתבקשים המשתתפים לבחור בסוף המשחק את הסרט הטוב ביותר בעיניהם.  
 • הודעת הצבעה: השאלה עליה יצביעו המשתתפים
 • אפשרות 1-5: האפשרויות שמתוכן ניתן לבחור. במקרה הזה – שמות הסרטים. 
 • הודעות תוצאה: לכל אפשרות שתיבחר ניתן להצמיד הודעה אותה ייראו המשתתפים בתום ההצבעה. 

2.  מלאו את ההודעות מצד ימין לפי הסדר המופיע בדף ההכנה שלכם. לחצו על סוג ההודעה מימין ומלאו את הטקסט בחלון משמאל.


 • אם ברצונכם לשלוח הודעה למשתתף אחד בלבד, בחרו בסמל המהדק/המעטפה המופיע תחתיו:

 • הקצאת משאבים לדמות מסוימת: בלחיצה על אחת התמונות של הדמויות תגיעו למסך שיאפשר לכןם להקצות לה מקורות מידע (משאבים) ספציפיים:
 • נקודות לדיון (אופציונלי): אם ברצונכם להעלות נקודות לדיון בתום המשחק, בכיתה עצמה, זה המקום לכתוב אותן. אם לא – השאירו את המקום ריק. 

בהצלחה!

אין תגובות:

פרסום תגובה